אימונים למיון לוחמת סנפיר

לוחמת סנפיר- כל מה שרצית לדעת 

יחידת סנפיר הוקמה בסוף שנות ה-70 על ידי חיל הים, אולם רק בשנות ה-2000 נבחר שמה הנוכחי- "סנפיר". הייעוד הראשוני היה הגנה על הנמלים בשטחה הטריטוריאלי של מדינת ישראל (חיפה, אשדוד ואילת). עם השנים התרחבו המשימות וגזרת האחריות של היחידה:

 • לוחמי יחידת סנפיר מגנים על הנמלים, צבאיים ואזרחיים.
 • אבטחה ימית של בסיסי חיל הים (מעל המים ומתחת למים).
 • התמודדות עם פח"ע.
 • מיקוש לפי צורך.
 • פעילויות יזומות של בט"ש בגבולות המים הטריטוריאליים של ישראל הגנה על הגבולות הימיים של ישראל בשיתוף פעולה עם ספינות  סטילים/ דבורים של חיל הים.
 • בידוק אוניות סוחר.
 • משימות צלילה מיוחדות 


הקמת היחידה סייעה לקומנדו הימי- שייטת 13, לשחרר אחריות ופעילות לה היו אחראיים קודם הקמתה של סנפיר. היחידה  כפופה לפלגות הביטחון השוטף בזירות השונות ולוחמיה לוקחים חלק במגוון רב של משימות, הן בשגרה והן בחירום. 

חלק עיקרי בשגרת השיט של לוחמי ולוחמות היחידה מבוצע על גבי סירות מהירות מדגם 'צרעה'- סירה ממונעת מהירה בעלת יכולת תמרון גבוהה במים עמוקים ורדודים כאחד, בתוך הנמלים וסמוך לחוף. הצרעה מספקת ורסטיליות ומקנה יכולת מבצעית גבוהה ללוחמים וללוחמות. 


יחידת סנפיר- בנות לוחמות לצד בנים 

משרד הביטחון כלל את יחידת הסנפיר ברשימת היחידות בהן משולבות הנשים במאמצי הלחימה (כמו קרקל, מג"ב, מודיעין שטח ועוד). היחידה פתוחה לבנות המעוניינות לבצע תפקיד של לוחמות והן מחויבות לביצוע מסלול זהה לחלוטין לזהו של הבנים ללא שום הקלות או הנחות, כולל הגדלה של זמן השרות לשנתיים ושמונה חודשים. הבנות ביחידה חותמות על מסמך "דין אישה כדין גבר" ומבצעות שירות מילואים פעיל לאחר שירותם הסדיר. 

זהו מסלול קשוח ומאתגר, המשלב סיפוק ענק עם חובות ואחריות כבדה לכל לוחמת. לא הרבה בנות מצליחות להתקבל ליחידה וחלקן גם נושר במהלך המסלול, אך מי שמסיימת את המסלול יכולה להיות גאה ומלאת סיפוק. 


לוחמת סנפיר- תנאי קבלה, תהליך המיון והקבלה ליחידה 

מבחינת תנאים מקדימים לקראת הגשת מועמדות ויציאה לגיבוש צריך פרופיל 72 ומעלה, קב”א 51 ומעלה, דפ”ר 50 ומעלה. לאחר בדיקות רפואיות שתוזמנו אליהם, אם תעברו אותם, תוזמנו לגיבוש ראשון של לוחם ימי. 

השלב הראשון למיון פיזי הינו גיבוש לוחם ימי של חיל הים. גיבוש בן יומיים בבסיס חיל הים בחיפה. הגיבוש אינו קשה מידי, בחלקו אפילו נותן תחושה של קייטנה (עדיין יש טרטורים/ תיזוזים, קושי פיזי (שחיה, ריצה). במהלך הגיבוש יהיו הרבה משימות קבוצתיות בשביל לבחון את התפקוד שלכם ואת יכולתכם לעבוד בצוות. המצטיינים בגיבוש יוכלו לקבל זימון לגיבוש סנפיר ייעודי שייערך מאוחר יותר בשנה. 


גיבוש סנפיר- בנות 

הגיבוש ליחידה הוא כבר אופרה אחרת. דורש הכנה והימצאות בכושר גופני גבוה מהממוצע ולא מספיק רק לסיים את הגיבוש, אתן צריכות להיות טובות, התחרות קשה. גיבוש לוחמות סנפיר מתרחש ביחד עם גיבוש הבנים ותואם למדיניות של דין אישה כדין גבר. 1 מכל 3 בנות שמתחילה את הגיבוש ליחידה מתקבלת בסוף. כיום 50% מהלוחמים הם נשים. 

בכל שנה מתקיימים 3 גיבושים ליחידה: ינואר, אפריל, ספטמבר. הקשה מבין הגיבושים הינו ינואר בשל תנאי מזג האוויר ומצב הים. 

הגיבוש בנוי מפעילויות פיזיות יבשתיות וימיות ומחייב סיבולת לב ריאה, ידיים חזקות ועצימות פיזית. גם את עברתן את הגיבוש אתן חייבות להמשיך ולהתאמן בריצה ושחייה עד מועד הגיוס. ההכשרה הינה סזיפית וקשה בהרבה מהגיבוש ליחידה. 


לוחמת סנפיר- חיל הים, מסלול ההכשרה. 

אחת הסיבות שבנות צריכות להאריך שרות לשנתיים ושמונה חודשים היא בשל המסלול הארוך עד להכשרה מלאה של הלוחמת, כ-10 חודשים מלאים. קיימות 3 תקופות הכשרה: 

1.     חודש טירונות  – טירונות רובאי 03 

2.    4 חודשים – קורס סנפיר, לאחר שלב זה מוסמך ללוחם. 

3.    4 חודשים – פרק הכשרה ספציפי וייעודי, בתוך היחידה, קבלת סיכת לוחם. 


במהלך המסלול הבנות יעברו הכשרה בנושאים הבאים:

 • הפעלת סירות מהירות.
 • קורס צלילה שני כוכבים
 • בידוק ספינות סחר
 • מיומנויות ירי רבות
 • כושר גופני ברמה גבוהה
 • קורס לוט"ר
 • צלילה הגנתית 

לאחר 18 חודשים תינתן אפשרות לצאת למיונים והכשרות לקורס פיקודי- מפקדי צרעה, ללא חיוב לצאת לקורס קצינים (בדומה לקורס סמלים בחי"ר) 


חשיבות ההכנה לצה"ל 

מעבר לשרות ביחידה הדורש כושר גופני גבוה ועמידות פיזית מעל הממוצע, יש צורך בהכנה מוקדמת לקראת הגיבוש. לא מספיק להגיע לשיעורי הספורט בתיכון…. 

המאמצים הגופניים, הדרישה לעמוד בכושר גופני, המבחנים הפיזיים והעומס הגופני והנפשי דורשים הכנה "מחוץ לקופסא" שלא תמיד ניתן לעשות לבד בחדר כושר או בריצה קלה ליד הים. 

המהלך הנכון לנערה בכיתה י"א-י"ב המעוניינת לקחת חלק ולעבור גיבוש סנפיר לבנות, יהיה להצטרף לקבוצת ריצה והכנה לצה"ל בה מדריך או מדריכה עם ניסיון וידע יכשירו אותם וייאמנו אותם לקראת הגיבוש, ויותר מזה לקראת השרות המאתגר. 


מועדון אורבן פלייס- בית מקצועי להכשרת לוחמות לקראת גיוס 

מועדון אורבן פלייס שבחיפה פותח קבוצת הכנה לקראת גיוס לנערות בכיתה י"א- י"ב . 

הקורס מועבר ע"י 2 מדריכות בכירות עם היכרות עמוקה עם עולם הגיבושים והשרות הקרבי הנשי בצה"ל. 

אלמוג, חיפאית. שירתה כמדריכת כושר קרבי בבה״ד חיל הים, אימנה מאות חניכי קורס חובלים, קצינים ולוחמים, כולל אימון של לוחמי סנפיר. כבר לפני הצבא התאמנה בריצות ארוכות והיום, שנים אחרי אלמוג רצה ריצות ארוכות, מאמנת קבוצות באימונים פונקציונליים ואימוני TRX. 

אלמוג: "הניסיון העשיר שלי בצבא , מאפשר לי לקחת אותך צעד קדימה, בביטחון ומוכנות גבוהה. השליחות שלי היא לראות נערות מתגייסות מוכנות ובעלות כושר גופני מספק להצלחה מרבית, שיאפשר להם לשרת כלוחמות כתף אל כתף לצד הבנים…" 

ענת, חיפאית. מייסדת , מאמנת ובעלים של מועדון אורבן פלייס החיפאי. מועדון שמוביל מאות מתאמנים בעולם הכושר והריצה בפרט. לאורך השנים האחרונות השתתפה ענת בעשרות מרתונים (טבריה, ירושלים, אמסטרדם, ברלין) ריצות אולטרא (103 ק"מ באיטליה, הגולן 100 ק"מ, צ'יזס טרייל 50 ק"מ וכו'). בצבא שירתה כמכי"ת/ סמלת/ רספי"ת של טירונים. 

ענת: "שהתגייסתי לא היה אף אחד שידריך ויכוון אותי, לא היו הכנות לבנות ואימונים קבוצתיים זמינים, גם היו פחות תפקידי לוחמה לבנות. היום אני מבינה שקורס הכנה לצה"ל הוא בגדר חובה, לרוב הבנות ובמיוחד לאלו ששואפות להיות לוחמות. לכן בנינו את קורס ההכנה הכי מקצוע והכי מותאם שיש. אני ואלמוג מתחייבות לשים אותך על המסלול כדי שתפגשי את עצמך במודל הכי טוב שלך, מוכנה לגיוס מאתגר" 


מוזמנת להתקשר אלי ולקבל פרטים על המחזור הקרוב, ענת 052-4703926