גיבוש חובלים לבנות

גיבוש חובלים לבנות- להתאמן עם מקצוענים

קורס החובלים הינו אחד הקורסים המובחרים, היוקרתיים, הקשים והמבוקשים שיש בצה"ל. נהוג לדבר עליו ועל קורס הטיס כשני הקורסים הקשים והמובילים בצבא. הקורס מתנהל במסגרת חיל הים, הוא קורס התנדבותי ייעודי למסלול קצונה בלבד ומתקיים בבה"ד חיל הים שבחיפה.


הקורס מכשיר את בוגריו לתפקיד קצונה שונים של זרוע הים:

 • קציני נשק
 • קציני גנ"ק (גילוי, ניווט וקשר)
 • קציני מכונה ואלקטרוניקה (כולל לוחמה אלקטרונית)

בוגרי ובוגרות הקורס משתלבים בספינות הטילים ובצוללות של חיל הים ומבצעים פעילות בט"ש בחופי ישראל, פעולות יזומות מעבר לקווי האויב ותרגולים רבים.

אורך הקורס שנתיים וחצי, כשבנוסף משלימ/ה החובל/ת תואר ראשון באוניברסיטת חיפה. אורך הקורס והתואר הראשון חייבו את ראשי המערכת הצבאית להאריך את שירותו/ה של החובל, ולפיכך כל חובל/ת חותמ/ת על 5 שנות קבע נוספות.


שרות בקורס חובלים- בנות מצטרפות למסלול

בשנת 1978 נעשה ניסיון לבצע קורס נפרד לחובלות. מספר בנות בודדות הוכשרו אך לא הייתה לכך המשכיות ובמשך יותר מ-20 שנים לא שירתה בת בתפקידי קצונה לוחמת בחיל היום. בשנת 1995 אירע המהפך הגדול בתחום שרות נשים בתפקידים קרביים אודות לפסק הדין בג"ץ המפורסם של אליס מילר, צעירה אמביציוזית שרצתה להצטרף לחיל אוויר לקורס הטיס, לפיו נשים זכאיות לשוויון הזדמנויות פורמלי ומהותי בשירותן הצבאי.

בעקבות פסיקה היסטורית זו תוקן חוק שירות ביטחון ועודכן בו סעיף 16א, הקובע כי "לכל יוצא צבא אישה זכות שווה לזכותו של יוצא צבא גבר למלא תפקיד כלשהו בשירות הצבאי" בעקבות אותו תיקון החלו להיפתח יחידות שונות לשירות נשים, ובכללן גם יחידות לוחמות שבאופן מסורתי לא היו פתוחות לנשים. לאחר מאבקים לא פשוטים במעורבות חברות כנסת (יעל דיין, נעמי חזן) נפתח קורס ראשון בו השתלבו נשים בשנת 1998. בחודש אוגוסט 2000 סיימה את הקורס המלא הצוערת הראשונה. עד היום סיימו את הקורס מעל 30 נשים שמשובצות בתפקידי קצונה כחובלות בחיל הים.


גיבוש חובלים- בנות, תהליך המיון והקבלה לקורס

תנאי הסף לבנות הינם פרופיל 81 ומעלה, דפ”ר 60 ומעלה, וקב”א של 53 ומעלה. מעבר לכך ישנם שלבי מיון רבים:

 • שלב מקדים של מבחנים פסיכולוגיים ופסיכוטכניים, בדרך כלל כבר בזמן של כיתה י"א.
 • מעבר של בדיקות רפואיות.
 • קבלת ציון 4 מתוך 5 בציון מא"ה- מיון, איתור והתאמה, של הקריטריונים הבאים: עבודת צוות, יכולות פיקוד, יכולות של קשב מתמשך.
 • מספר ראיונות
 • גיבוש של 4 ימים, מבוצע יחד עם הבנים המתמיינים לקורס. הקטע הפיזי הקשה שממיין את המתאימים מבין המועמדים.

הגיבוש הוא החלק הקשה בתהליך הקבלה ואמצעי סינון של חיל הים. בני נוער המשתתפים בגיבוש יתמודדו עם מגוון משימות אישיות וקבוצתיות קשות מבחינה פיזית, מנטאלית ומחשבתית:

 • ריצות ותיזוזים.
 • עמידה ממושכת.
 • הקפצות במהלך הלילה.
 • ביצוע משימות במים, חלקן ממושכות, על כלי שיט כמו רפסודה למשל.
 • פעילויות בחול (ריצה, זחילה, חפירת בורות)
 • תרגילים טכניים- בניית מתקנים.
 • משימות אישיות מנהיגותיות.

צוות המפקדים שמבצע את הגיבוש רוצה לזהות התנהגויות ספציפיות מהמשתתפות בגיבוש:

 • התמדה ונחישות
 • יצירתיות
 • יכולת הדרכה
 • מנהיגות והובלה
 • קבלת החלטות תחת לחץ
 • יכולת שיתוף פעולה ועבודה בצוות
 • יוזמה
 • וכו'

סיום הגיבוש לא מבטיח מעבר שלו, ישנם לא מעט מסיימי גיבוש שלא מתקבלים או מתקבלות, לכן יש להצטיין בו. לאחר מכן מי שעברה ותקבל תוצאה חיובית תוכל להתחיל את המסלול היוקרתי.


מסלול- קורס חובלים

ישנם שני גיוסים בשנה לקורס חובלים, בחודש אפריל ואוקטובר. המסלול ארוך ורוב מי שהתחיל אותו לא באמת מסיים, ישנם שלבי סינון רבים בדרך.

1שלב 'בסיסי' – חצי שנה, חודש טירונות רובאי 03, 3 חודשים של מסלול יחידה, מקביל לטירונות יחידה של החי"ר, ועוד חודשיים בבסיס.

2. שלב 'מתקדם' – חלוקה ל-3 מגמות: שייט, מכונה ואלקטרוניקה – בסוף השלב המתקדם מקבלים סיכת מ"מ.

3. תואר ראשון – לימודים של 8 חודשים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה.

4. שלב 'ייעודי' – 8 חודשים נוספים בהם החובלים מתמקצעים בתחום העיסוק הימי- צבאי שלהם.


חשיבות ההכנה לצה"ל

מסלול חובלים מהווה את היהלום שבכתר בחיל הים. כמובן שגם שייטת 13 ידועה וזוכה לתהילה גדולה, אך סיום מסלול חובלים עדיין מהווה את אחד ההישגים הגדולים של חייל או חיילת בצה"ל. לא מספיק להיות בכושר טוב, לא מספיק להיות משכיל ולא מספיק לעבור את הגיבוש. המסלול המאתגר דורש יכולות ואופי מסוים.

עשרות בנות כבר הוכיחו את עצמן וסיימו מסלול חובלים, כיום משרתות בחיל עשרות קצינות בתפקידי לחימה ימיים בנוסף לעשרות בנות המשרתות כלוחמות ביחידת סנפיר. כולן מוכשרות, כולן בעלות אינטליגנציה גבוהה, כולן מסורות ולכולן יש כוח רצון יוצא דופן.  מכנה משותף נוסף הוא שכולן הגיעו מוכנות לצבא, מנטלית, קוגניטיבית ופיזית.

מרכיב הכושר הגופני והעמידות הפיזית באתגרים מהווה חלק חשוב בקבלה לקורס והישארות בו. בנות שיצאו למסע הארוך לעבר הסיכה ללא כל הכנה גופנית וביצוע אימונים מתאימים הקטינו באופן משמעותי וכמעט לאפס את סיכויי המעבר שלהם.

לאורך השנים אנו רואות את ההכנה והאימונים לגיבוש ולשרות הצבאי כאבן דרך הכרחית המנבאת הצלחה בתהליך.

הכנה פיזית ואימוני כושר קרבי לפני גיוס לחובלים מומלצים לכל נערה שמתכוונת לצאת לקורס, חצי שנה ואפילו שנה טרם תאריך היעד. לא מדובר בריצה קלה ליד הבית אלא באימונים תואמים לצרכים של הקורס והתפקיד.


צוות המדריכות

מועדון אורבן פלייס- בית מקצועי להכנת חובלות לשרות ימי.

מועדון אורבן פלייס שבחיפה הינו מועדון ריצה ואימונים פונקציונליים. למועדון יש קשר חם לחיל הים בכלל ולקהילת החובלים בפרט !!!

מחלקה חשובה במועדון ונישה חשובה מאוד, מבחינה ערכית, הינו קורס ההכנה לצה"ל המיועד לנערות לפני גיוס. המועדון שייך לענת אהרונוביץ', אושיית ריצה ארצית שמאחוריה עשרות ריצות מרתון ואולטרה ברחבי הארץ והעולם. ענת נשואה לאיש חיל הים המשרת בקבע בבסיס חיל הים בחיפה.

הקורס מועבר ע"י 2 מדריכות בכירות עם היכרות עמוקה עם עולם הגיבושים והשרות הקרבי הנשי בצה"ל, ובחיל הים באופן ייחודי.

אלמוג, חיפאית מלידה. רצה למרחקים ארוכים, חיה את עולם הכושר והגלישה בוורידים…שירתה כמדריכת כושר קרבי בבה״ד חיל הים, אימנה מאות חניכי וחניכות קורס חובלים, קצינים ולוחמים, כיום אלמוג מתאמנת ומאמנת ריצה למרחקים ארוכים, מאמנת קבוצות באימונים פונקציונליים ואימוני TRX.

אלמוג: "הניסיון העשיר שלי בתחום הכושר הצבאי הימי, בחיל הים, מאפשר לי לקחת אותך צעד קדימה, ולהכין אותך לקראת גיבוש ושרות כחובלת. השליחות שלי היא לראות נערות מתגייסות מוכנות ובעלות כושר גופני מספק להצלחה מרבית, שיאפשר להם לשרת כקצינה לוחמת בחיל הים כתף לצד כתף ליד הבנים…"

ענת, חיפאית. מייסדת , מאמנת ובעלים של מועדון אורבן פלייס החיפאי. מועדון שמוביל מאות מתאמנים בעולם הכושר והריצה בפרט. לאורך השנים האחרונות השתתפה ענת בעשרות מרתונים (טבריה, ירושלים, אמסטרדם, ברלין) ריצות אולטרא (103 ק"מ באיטליה, הגולן 100 ק"מ, צ'יזס טרייל 50 ק"מ וכו'). בצבא שירתה כמפקדת של טירונים.

ענת: "שהתגייסתי לא היה אף אחד שידריך ויכוון אותי, לא היו קבוצות כושר לבנות ואימונים קבוצתיים זמינים, גם היו פחות תפקידי לוחמה לבנות. היום אני מבינה שקורס הכנה לצה"ל הוא בגדר חובה, במיוחד לקהילת הנערות הרוצות לשרת כחובלות בחיל הים. לכן בנינו, אלמוג ואני את קורס ההכנה הכי מקצוע והכי מותאם שיש. אנחנו מתחייבות לשים אותך על המסלול כדי שתפגשי את עצמך במודל הכי טוב שלך, מוכנה לגיוס מאתגר, לשרות משמעותי ולצבירת חוויות וסיפוק מקצועי"


מוזמנת להתקשר אלי ולקבל פרטים על המחזור הקרוב, ענת 052-4703926