גיבוש עוקץ לבנות

לוחמת עוקץ- הגעה לשירות משמעותי בכושר שיא 

כלבים שימשו צבאות לאורך ההיסטוריה למטרות שונות: תקיפה, הגנה, לנשיאת הודעות, לחבלה, מרדפים וכו'. בישראל נעשה שימוש בכלבים עוד טרם הקמת המדינה, בשנת 1939 במסגרת "ההגנה" שימשו כלבים לצורך איתור מטענים, לגשש וכמובן לצורך אבטחת מתקנים חיוניים לארגון. 

באמצע שנות ה-70 הוקמה היחידה מחדש באוריינטציה של לחימה בטרור תחת מפקדת זרוע היבשה תחת מקצח"ר. במהרה היא קיבלה את מספר היחידה – 7142, ובשנת 1984 קיבלה את שמה הרשמי ושתקף עד היום- 'עוקץ'. מסוף מלחמת לבנון הראשונה ועד היום משתתפת היחידה במאות מבצעיים שנתיים ומהווה חלק משמעותי בהגנה על גבולות המדינה, כולל ביצוע שתפ"ים עם יחידות מטכליות אחרות כמו שייטת 13 וסיירת מטכ"ל. 

 

כיום היחידה עוסקת ב-5 שדות עיקריים: 

  • כלבי גישוש ומרדף – ייעודי לאזור התפר ולגבולות עם הגדה המערבית ועזה, משרת לצורך מרדפים לחדירות של פח"ע ושב"ח.
  • אימון כלבים לתקיפה – לחימת טרור וסיוע בלחימה קרובה- פנים מול פנים.
  • משימות חילוץ והצלה – כלבים שמטרתם למצוא סימני חיים באתרי אסון, עבודה עם פיקוד העורף במשימות לאומיות ואף בינל"א.
  • כלבים לגילוי אמל"ח – כלבים המאומנים באיתור אמצעי לחימה ברכבים, במבנים או בשטח הפתוח.
  • כלבי חנ"מ – כלבים שמיועדים למציאת חומרי נפץ. 

 

סמלי היחידה 

כל חייל ביחידה עונד תג בצידי חולצתו (בגדי א')- זהו תג יחידה ייחודי של "ההולכים בראש". צבע הכומתה הוא אדום (כומתת צנחנים עם סמל חי"ר) וגם צבע הנעליים. הסיכה שמקבלים הלוחמים והלוחמות בסוף המסלול בנויה מכנפיים והטבעה של כלב רועה גרמני במרכז. לשימוש בכלב יש שני ייעודים מרכזיים: הראשון הוא הגנה על הלוחם והשני נובע מיכולותיו הביולוגיות וזה זיהוי באמצעות חוש ריח מפותח. הכלב נמצא במרכז היחידה ומהווה את חברו הטוב של הלוחם. לא מפתיע שלאחר 7-8 שנות שרות של כלב ביחידה הוא משתחרר עם הלוחם האחרון ש'נהג' בו. 

 

יחידת עוקץ- בנות מתחילות לשרת ביחידה 

עם עליית האתגרים מול ההתנגדות בשטחים והמשימות החדשות שצצו בעקבות האינתיפאדה השנייה (לאחר מבצע חומת מגן, 2002) הוחלט על הרחבת ייעוד היחידה וגיוס נשים ליחידה בתפקידי לוחמה. 

צוותי הבנות עסקו מתחילת הדרך  במחסומים ובמעברים ביהודה ושומרון (מניעה וסיכול פיגועים יוצאים) אולם לאורך השנים התרבו המשימות וגזרות האחריות של הבנות הלוחמות, וכיום, כלבנית בעוקץ ('נוהגת' בשפה הצבאית) מבצעת גם משימות אקטיביות- יוזמות כמו ביצוע סריקות למציאת אמצעי לחימה ומיפויים (שרטוט והשגת מידע על אזורים עירוניים). הדרישות הפיזיות לתפקיד מחמירות, התפקיד הינו פיזי ודורש כושר גופני גבוה ועמידות מול אתגרים גופניים קשוחים, כמו הליכה או עמידה ממושכת, ריצה, נשיאת ציוד כבד, ריכוז גבוה תוך כדי תנועה, שעות רבות ללא שינה ועמידה בלחצים בסביבה שרובה גברית ועוינת (גדה מערבית) 

ההכשרה הארוכה והמורכבת מחייבת את הבנות המצטרפות ליחידה להתחייבות לשרות ארוך כמו הבנים, שנתיים ו-8 חודשים. בנוסף, הן מחויבות לשרות מילואים והם חתומות כמו לוחמות סנפיר של חיל הים על מסמך "דין אישה כדין גבר". 

 

הליך מיון ליחידה: 

ראשית, תנאי הסף לשרות כלוחמת ביחידה הוא פרופיל 82, קב”א 47 ומעלה. תהליך המיון בין בנות ובנים שונה והתפתח עם השנים. בעוד הגברים מתגייסים אחת לשנה ומחויבים בביצוע תהליך מקדים (בדרך כלל שבוע גדנ"ע ייחודי במהלך כיתה י"ב) אצל הבנות תהליך הגיוס מורכב יותר. 


איך בנות מגיעות לעוקץ ? 

הגיוס מתקיים בחודשים מרץ, אוגוסט ונובמבר. על מנת לשרות ביחידת עוקץ צריכות הבנות להתמיין, להתקבל ולהתגייס תחילה לגדוד הקרקל ומשם יוכלו לגשת לבצע גיבוש עוקץ לבנות במהלך הטירונות שלהן. השלב הראשון יהיה לסיים טירונות והכשרה של רובאי 07. 

לאחר מכן  יעלו הבנות ליחידה ויתחילו את ההכשרה הייעודית עם הכלבים. 

 

גיבוש עוקץ- בנות 

כאמור גיבוש עוקץ לבנות נערך לאחר שהבנות התגייסו לצה"ל וכבר עברו את שלבי המיון ליחידת הקרקל. הגיוס ליחידה אינו פשוט ומחייב מוכנות פיזית גבוהה. לאחר בוחן בראור בו נקבעת חלוקה לקבוצות מתחילה הפעילות הגיבושית הנפרסת על 3 ימים ושני לילות. 

הגיבוש הינו פיזי וקשוח בכל קנה מידה ופרמטר. ישנה חלוקה ליכולות פיזיות וקבוצתיות והחיילת בגיבוש צריכה להראות יכולותיה ואיכויות של שני ההיבטים. במהלך הגיבוש יהיו הרבה קטעי ריצה ותחרות אישית בין הבנות, סחיבת שקי חול למרחקים שונים, מבחני אמינות שונים, פוש-אפים, משימות אלונקה, זחילות, משימות הדרכה ועמידה מול קהל, בניית אוהל, ראיונות אישיים ועוד. 

צריך לזכור שבעוד גיבושים לפני השרות הצבאי מוגבלים מאוד מבחינה פיזית ונמצאים תחת השגחה מחמירה ופחד מפציעות של תלמידי תיכון, הגיבוש ליחידת עוקץ מתרחש כבר תוך כדי שרות צבאי ומורכב כולו מלוחמות, כך שהרמה גבוהה, התחרות על כל מקום פנוי קשה ולא כולם מתקבלות, רק חלק קטן. לכושר הגופני ולכושר הקרבי יש חלק חשוב מאוד בסיכויי ההצלחה לגיבוש. 

 

חשיבות ההכנה לצה"ל ולגיבוש 

עוקץ היא יחידה נפלאה המהווה את אחת הפלטפורמות הטובות ביותר בצה"ל למסלול של לוחמת. אם את רוצה להגיע לעוקץ  ישנם שני מרכיבים חשובים שיובילו את המועמדות שלך להתקבל ליחידה: 

א. כוח רצון ומוטיבציה לשרות ביחידה. 

ב. כושר גופני גבוה ועמידות בפני קשיים פיזיים, להיות "לוחמת" בוורידים. 

ללא שני האלמנטים הללו, סיכויי ההצלחה להגיע ליחידה נמוכים עד לא קיימים. 

לא מספיקה הכנה של חודש לפני הגיוס בביצוע סיבובי ריצה קלה ליד הבית או בטיילת הסמוכה….ההכנה צריכה להתפרס על 6-12 חודשים לפחות טרם גיוסך, ואם רוצים לבנות מסת שריר טובה, יכולת ריצה וסיבולת לב ריאה גבוהה אנו ממליצות על הכנה ארוכה, הדרגתית ויסודית של יותר שמתחילה כבר בסוף כיתה י"א. 

המאמצים הגופניים, הדרישה לעמוד בכושר גופני, המבחנים הפיזיים והעומס הגופני והנפשי דורשים הכנה "מחוץ לקופסא" שלא תמיד ניתן לעשות לבד בחדר כושר או בריצה קלה ליד הים. 

המהלך הנכון לנערה בכיתה י"א-י"ב המעוניינת להיות לוחמת ביחידת עוקץ, יהיה להצטרף לקבוצת ריצה והכנה לצה"ל בה מדריך או מדריכה עם ניסיון וידע יכשירו אותם וייאמנו אותם לקראת הגיוס והגיבוש, ויותר מזה לקראת השרות המאתגר. 


מועדון אורבן פלייס- בית מקצועי להכשרת לוחמות לקראת גיוס בחיפה. 

מועדון אורבן פלייס שבחיפה פותח קבוצת הכנה לקראת גיוס לנערות בכיתה י"א- י"ב . 

הקורס מועבר ע"י 2 מדריכות בכירות עם היכרות עמוקה עם עולם הגיבושים והשרות הקרבי הנשי בצה"ל. 

אלמוג, חיפאית. שירתה כמדריכת כושר קרבי בבה״ד חיל הים, אימנה מאות חניכי קורס חובלים, קצינים ולוחמים. כבר לפני הצבא התאמנה בריצות ארוכות והיום, אלמוג רצה ריצות ארוכות, מאמנת קבוצות באימונים פונקציונליים ואימוני TRX. 

אלמוג: "הניסיון העשיר שלי בצבא , מאפשר לי לקחת אותך צעד קדימה, בביטחון ומוכנות גבוהה. השליחות שלי היא לראות נערות מתגייסות מוכנות ובעלות כושר גופני מספק להצלחה מרבית, שיאפשר להם לשרת כלוחמות כתף אל כתף לצד הבנים…" 

ענת, חיפאית. מייסדת, מאמנת ובעלים של מועדון אורבן פלייס החיפאי. מועדון שמוביל מאות מתאמנים בעולם הכושר והריצה בפרט. לאורך השנים האחרונות השתתפה ענת בעשרות מרתונים (טבריה, ירושלים, אמסטרדם, ברלין) ריצות אולטרא (103 ק"מ באיטליה, הגולן 100 ק"מ, צ'יזס טרייל 50 ק"מ וכו'). בצבא שירתה כמכי"ת/ סמלת/ רספי"ת של טירונים. ענת היא לוחמת אמיתית, דוגמא ומופת לנחישות ועמידה במטרות. 

ענת: "שהתגייסתי לא היה אף אחד שידריך ויכוון אותי, לא היו הכנות לבנות ואימונים קבוצתיים זמינים, גם היו פחות תפקידי לוחמה לבנות. היום אני מבינה שקורס הכנה לצה"ל הוא בגדר חובה, לרוב הבנות ובמיוחד לאלו ששואפות להיות לוחמות. לכן בנינו את קורס ההכנה הכי מקצוע והכי מותאם שיש. אני ואלמוג מתחייבות לשים אותך על המסלול כדי שתפגשי את עצמך במודל הכי טוב שלך, מוכנה לגיוס מאתגר" 


אני מאוד מזמינה וממליצה להתקשר אלי ולקבל פרטים על המחזור הקרוב, ענת 052-4703926